90 дней, которые потрясли Ташкент
Тошкентни ларзага солган 90 кун
Телекомментатор Отабек Джураев окидывает взглядом старт "Хумо" в профессиональном хоккее. Часть 3 / Телешархловчи Отабек Жураев "Хумонинг" илк қадамларини қайта куриб чикмоқда. 3 Қисм
И вновь «Хумо» ждал непростой вызов. «Ташкентской птице» предстояло лететь сначала в московскую область на матчи против столичной «Звезды» и воскресенского «Химика». Первая игра завершилась поражением с крупным счётом. Кстати, первым разгромом для «Хумо». Хотя по рисунку и характеру игры, ничего не предвещало итоговый счёт – 7:2. Послематчевая статистика в подтверждение. Да, разумеется, «Звезда» находится рангом выше, тем более, что столичный коллектив является фарм-клубом того самого ЦСКА (титуловенейшего клуба России/СССР, прим. ред.). Но минус 5 по разнице заброшенных и пропущенных шайб – это много. Неудивительно, что главный тренер Евгений Попихин не сдерживал эмоций, на послематчевой пресс-конференции признавшись, что его команда получила хороший пинок.

После отрезвляющего удара, вернувшего игроков на землю, ташкентцам предстояла игра с «Химиком». Клуб, который хорошо помнят болельщики старшего поколения по выступлениям в чемпионате СССР, неожиданно для своих фанатов уже к концу 2-го периода уступал в счёте 1:3. В последнюю 20-минутку «воскресенцы» устроили настоящий «канадский хоккей», в самом хорошем смысле этого выражения, тотально перебросав «Хумо». Однако большая часть брошенных шайб была неточной, ну а в воротах уверенно отыграл Роман Смирягин. Впрочем, как всегда. Счёт не изменился.
Кейинги ўйинлар «Хумо»га яна осон келмади. Ўзи хоккей шунака. Энди уч ўйинда ютдим, кучлиман десанг, сенданда кучлилар чиқиб келишади. Бу сафарги ўйинлар, москванинг «Звезда» клубига, кейин эса воскресенскнинг «Химик»ига қарши эди. Биринчи ўйинда катта хисобда мағлубият. Бунака катта хисобда «Хумо» илк бор ютқазиши. Ўйин давомида очиқчасига бирон бир жамоанинг устунлигини кўрсатмасада, ўйиндан кейинги статистика юракни эзар эди. 7:2. Албатта «Звезда» анча устун, ундан ташкари пойтахтлик клуб машхур «ЦСКА» нинг (СССР ва Россиянинг энг унвонли клуби) эгиз клуби. Лекин 5 очко фарқга кўз юмиш учун бу етарли булмади. Учрашувдан кейинги мухбирлар билан бўлган сухбатда Евгений Попихин ўзини зўрға тутиб туриб, бу ўйин жамоа учун яхшигина дакки булди деди.

Яхшигина даккидан кейин парвоздан яна музга қайтган тошкентликларни олдинда «Химик» кутиб турарди. СССР давридан бери чемпионатда ўйнадиган «Химик», мухлисларни тажублантириб иккинчи бўлим якунида 1:3 билан мағлуб бўлаетган эди.Учинчи бўлимда майдончада «Хумо»ликларга Канадача хоккейни, яхши маънодаги канадача хоккейни кўрсатишди. Дарвозани кетма-кет ўққаа тутишди. Лекин «Тошкентлик Девор» Смирягин буларга тайёр чикди. Хисоб ўзгармади.
В игре против «Химика» «Хумо» показал лучший коэффициент точности бросков: из 33 бросков 30 пришлись в створ ворот, и ещё 3 стали результативными!

«Химик»ка қарши ўйинда «Хумо» энг зўр аниклик коэффицентини кўрсатди: 33 та шайба отилишидан 30 таси дарвоза томон бўлган бўлиб, шулардан учтаси тўрга кирган.
Завершался же третий гостевой выезд встречами с «Дизелем», «Ладой» и ЦСК ВВС. Кошмарный матч в Пензе почти месяц будет преследовать «Хумо». Как хоккеистов и тренерский штаб, так и всех болельщиков. До 45-й минуты, ничего не предвещало ужасного результата. Ташкентцы, пусть и проигрывали, но шли рядом с соперником. Да и разница в счёте была минимальной – всего-то 1:2 и, после удаления нападающего хозяев, были 2 минуты, чтобы отыграться. Но тут произошло невообразимое – в течении 45 секунд (!) дизельцы, играя в меньшинстве, дважды поразили ворота «Хумо», которые в тот день защищал Павел Нечистовский. Ну а далее, сломленного духом соперника, пензенцы разобрали по кирпичикам. 1:7! Ташкент ждал ответной встречи.

К матчу против «Лады», ребята Евгения Николаевича успели восстановиться. И физически, но ещё важнее – ментально. В соперниках клуб, дважды выигрывавший Чемпионат России, много лет на высоком уровне игравшей в КХЛ, а матч завершился вничью в основное время. Да и овертайм победителя не выявил. Всё решилось в серии буллитов, в которой сильнее оказались хозяева, добившись победы лишь с 10-й попытки.

В последней же игре, завершавшей третий гостевой выезд, наша «Птица» клюв в клюв летела к финальной сирене с самарскими лётчиками. Однако в последние 10 минут, в ворота, которые защищали Роман Голованов и Павел Нечистовский, влетело 3 шайбы. Ташкентцы ни разу так и не смогли поразить ворота ЦСК ВВС. 25 – 37 по броскам в створ, а счёт 5 – 2. Обидно.
Мавсумнинг 3 чи бўлимидаги мехмонлик учрашувларини «Дизел» , «Лада» ва «ЦСК ВВС» якунларди. Пензадаги ўйин «Хумо»нининг мураббиси, мураббий ёрдамчилари ва мухлисларни тушига яна икки ой кириб қўрқитади. 45 чи дақиқагача хаммаси яхши кетаетган эди. Ўйинда мезбонлар устун, лекин хали умид сўнмаган. Хисоб 1:2. Мезбонларнинг хужумчиси жаримага чиқарилган икки дакика ичида хисобни тенглаштириш имкони пайдо бўлган эди. Балки мужиза, балки яхши таёргарлик ўзини курсатди-ми пензаликлар 45 сония ичида камчилик бўлиб Павел Нечистовский химоялаб турган «Хумо» дарвозасини ишгол килишди. Кейин эса рухан синган «Хумо»нинг дарвозасини човлидай илма тешик филишга хеч ким халафит бермади. Ўйин 1:7 хисоби билан тугади. Тошкентликлар жавоб учрашувини умид билан кутишарди.

«Лада» билан бўлган ўйинда Евгений Николаевич шогирдлари нафақат рухан, балки жисмонан хам тикланиб олишди. Икки карра Россия Чемпиони ва КХЛда куп йиллар давомида юқори савияда ўйнаган рақибга қарши мардонавор кураш натижаси: асосий вақтда ва овертаймда дурранг наижа ва фақат буллетлар серияси якуни натижаларига кура, 10 уринишда мезбонлар ғалабаси.

Охирги ўйинда «Қанотлилар» Самаралик учувчилар билан куч синашишди. Асосий вақтнинг охирги ўн дақиқасига қадар, дарвозабонлар Роман Голованов ва Павел Нечистовский химоясидаги «Хумо» дарвозасига, қолган вақт ичида 3 та шайба кирди. Мехмонлар ўша куни ЦСК ВВС дарвозаси дахлсизлигини қолган вақт ичида бирор марта буза олишмади. Дарвоза томон ташлашлар бўйича хисоб 25-37, хисоб эса 5-2. Афсус.
Впервые в тренерской карьере Евгения Николаевича Попихина его команда пропускает дважды подряд, имея численное преимущество!

Евгений Николаевич Попихин иш тажрибаси жараёнида илк бор, унинг жамоаси кетма-кет 2 ўйинда кўпчилик бўлиб харакатланиб шайба ўтказиб юборган!
Проиграв в гостях четырежды, причём дважды с крупным счётом, набрав всего 3 очка из максимальных 10-ти, раненая «Птица» вернулась в родное гнездо. Где её ждали почти шесть с половиной тысяч болельщиков, наполовину заполнив «Хумо Арену». Новый рекорд! Неудивительно, что первый матч из четвёртой по счёту домашней серии, «Восточной серии», начался с уверенной победы. Мощная поддержка трибун, выплеск игроками эмоций, долгожданный гол Михаила Анисина – 5:2, и у ОРДЖИ почти не было шансов увезти из Ташкента очки. Хотя пекинцы, конечно же, старались.

В следующей игре «Хумо» не сбавил оборотов, с первых же минут набросившись на соперника. Много атак, шквал бросков, куча опасных моментов! Казалось, что и второй клуб из столицы Китая падёт. Однако великолепная игра голкипера гостей, пропустившего всего дважды, не позволила ташкентцам одержать вторую победу подряд. 2:3 и КРС-БСУ увозит из Ташкента два очка. А вратарь Джон Мьюз, в этот день, был настоящей стеной. Китайской. Великой!

В последней же домашней игре против аутсайдера Лиги «Ценг-Тоу», хоккеисты «Хумо», видимо, забыли слова главного тренера команды, что в «ВХЛ нет слабых соперников, и не бывает проходных матчей». А если и помнили, то ровно до экватора матча, к которому вели в счёте 3:0. Гости же, после пропущенной третьей шайбы, сменили вратаря, который свой отличной игрой вселил уверенность в полевых игроков. Ну а далее бережное отношение к своим моментам, всё чаще возникавшие у ташкентских ворот, и на 3-й период команды ушли при минимальной разнице в счёте. Перерыв больше пошёл на пользу хозяевам, во время которого тренерскому штабу «Хумо» удалось донести до игроков актуальное правило – играть до конца. И возвращение капитана Александра Щербины, из-за травмы пропустившего пару месяцев, также поспособствовало быстрому перевариванию установки. Как итог, в последние 20 минут в ворота «Хумо» шайб больше не влетало. Ну а в противоположные ворота ещё разок случился гол. В концовке игры, «Ценг Тоу» снял голкипера, выпустив вместо него полевого игрока. Итоговый счёт – 4:2.
Мехмонда 4 марта ютқазиб, энг қизиги йирик хисобда ютқазиб, 10 мавжуд очколардан уч очко тўплаб, пати тукилган «Кушча» инига қайтди. «Хумо арена»да эса уни ярим аренани тўлдириб олти ярим мингта мухлис кутар эди. Янги рекорд! Муболағасиз шу сабабли туртинчи уй бўлимининг (Шаркий бўлим) илк ўйини ғалаба билан бошланди. Трибуналар қўллаб қувватлаши, ўйинчиларнинг хиссиётларининг уйгунлашуви ва Анисиннинг голи- 5:2, ва ОРДЖИ Тошкентдан қўлини фақатгина қуёшли осмоннинг иссиқлигига тўлдириб кетди. Айтиб уйтиш жоиз, Пекинликлар харакат килишган эди.

Кейинги ўйинда «Хумо» бўш келиш нияти йук эди ва ўйин бошиданоқ рақибига ёзнинг «Гаримсел»идай ёпирилди. Пекиннинг иккинчи клуби хам бўш қул билан кетадиганга ўхшарди. Лекин мехмонларнинг дарвозабони, буюк хитой деворидан метин чикди. Попихин қушинлари икки марта девордан ўта олишди, лекин бу, Тошкентликларни қутқара олмади. 2:3. КРС-БСУ Тошкендан икки очкони олиб «Буюк Хитой девори» Джон Мьюзни олқишлай олқишлай кетди. Буюк, Хитой, девори.

Лиганинг аутсайдери «Ценг-тоу»га қарши кечган ўй ўйинида эса, "Хумо" мураббийнинг "Ўзингни эр билсанг, рақибни шер бил" деган сўзларини утиншдими, ёки ўйиннинг ўртасигача қулоқларида олиб юриб давомига муз устига сочишдими, хуллас 3:0 хисоби билан ютиб турган бир паллада, кетма кет хатолар ва пала-партиш узатмалар бошланди. Мехмонлар эса ўзларини босиб олиб, тошкентликларнинг устига хужум бошлаб, сал кам тенг хисоб билан 2 бўлим якунлашди. Танаффус мезбонларга қўл келди. Мураббийлар ўйиннинг охиригача бор кучлари билан ўйнашни талаб қилишди, устига устак, жамоа сардори, жарохат сабабли бир оз фурсат бўлмаган Александр Шербина кайтиши, жамоа жонига оро кирди ва учрашув давомида йигитлар бошқа дарвоза туридан шайба олиб чикишмади. Ўйин охирида дарвозабон ўрнига хужумчи тушишига кармай мехмонлар ўйини қовушмади. "Ценг- тоу»чилар учинчи бўлим давомида эса бир марта қора ботирни ўз тўрларига илинтиришди. Хисоб 4:2
На матче против ОРДЖИ «Хумо Арену» посетило 6 480 зрителей!

ОРДЖИга қарши бўлиб ўтган ўйинни "Хумо аренада" 6480 та ташриф буюрган мухлис кузатди.
Набрав 4 очка в 3 играх против китайских команд, «Хумо» предстоял вояж в поднебесную. На ответные матчи к тем же соперникам – ОРДЖИ, КРС-БСУ и «Ценг Тоу». С учётом того, что ташкентские хоккеисты всё лучше сыгрывались, причём делая это даже в разных звеньях, ну и беря во внимание турнирное положение китайских клубов, предполагалось, что уж в гостевом выезде подопечные Евгения Попихина уж как-нибудь да добудут 6 очков из 6-ти. Но и тут случился недобор. Удивительно, что не от ОРДЖИ, выше остальных соперников стоявшего в турнирке.

Ответная игра против «носорогов» получилась ближе ташкентского матча. По броскам хозяева встречи даже превзошли «Хумо». Однако заброшенные шайбы Артёма Ворошило и Павла Здунова в первых двух периодах, создали необходимый задел, которого хватило до конца встречи. Отметился, также, заброшенной шайбой Александр Щербина, в последний раз поражавший ворота «Барса» 13 сентября. Итог – 1:3. Далее, через день, ташкентцы поквитались с КРС-БСУ за досадное домашнее поражение. Вновь перебросав соперника, на этот раз хоккеисты «Хумо» точнее стреляли по воротам Джона Мьюза, который, несмотря на качественную игру, таки пропустил 3 шайбы. Пекинцы же в свою очередь сумели лишь два раза огорчить Романа Смирягина. 2:3 – очередные очки в копилку гостей. В заключительной же игре против «Ценг Тоу», ставшей первым матчем во втором сезоне регулярного чемпионата, ташкентцы не забросили ни одной шайбы – во второй раз в сезоне. Что же касается хозяев, то свою единственную шайбу они забросили, причём сделали это в концовке 3-го периода. Итог – 1:0, и вновь «Хумо» набирает лишь 4 очка из 6-ти возможных теперь уже в гостевой «Восточной серии».
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Хитойлик жамоалар билан кечган ўйинларда умумий 4 очкодан 3 очко йиққан "Хумони" шаркда ОРДЖИ, КРС-БСУ ва "Ценг тоу"га қарши жавоб ўйинлари кутар эди. Бу ўйинларда рақибларнинг жадвалдаги ўрни, тошкентликлар жамоасининг борган сари ўйинга киришиши сабабли, Евгений Попихин шогирдлари "6 очконинг хаммасини жамадонда олиб қайтишар" деган умидлар бор эди. Афсуски бу ўйинларда хам улардан кутилган наътижаларга етиша олишмади. Бунга эса ОРДЖИ сабабчи бўлди.

«Каркидонларга» қарши ўйин тошкентдаги учрашувга жуда яқин бўлди. Шайба ташлаш буйича мезбонлар "Хумо"дан устун келишди, лекин Артём Ворошилов ҳамда Павел Здунов киритган икки шайба ғалабани таъминлаб берди. Учрашувда охирги марта "Барс" дарвосанини ишғол қилган Александр Шербина хам ўзини кўрсата олди. Хисоб -1:3. Бир кундан кейин, тошкентликлар КРС-БСУ дан уйдаги мағлубият учун ўч олишди. Шайба ташашлар буйича хам илгарилаб кетган "Хумо" бу гал Джон Мюз дарвозасини аник нишонга олишди. Дарвозабон чиройли ўйинига карамай уч шайба ўтқазиб юборди. Пекинликлар эса "Тошкент Деворини" 2 марта доғда қолдира олишди. "Ценг –тоу" билан кечган иккинчи мавсумнинг илк ва хитойдаги мехмон ўйинларининг якунловчи ўйинда, тошкентликлар мавсум давомида иккинчи марта умуман шайба кира олишмади. Мезбонлар эса ягона шайбларини учинчи бўлим охирида киритишга эришишди. Хисоб-1:0 ва "Хумо" яна "Шарқий мавсумининг" мехмон бўлимини умумий 6 очкодан 4 очко олиб қайтишди.
Статистика «Хумо» в первой половине сезона регулярного чемпионата: 27 игр / 12 побед, 1 победа в овертайме, 3 поражения по буллитам, 1 поражение в овертайме, 10 поражений / 71 – 71 / 30 очков!

Мавсумнинг биринчи ярми бўйча "Хумо" статистикаси: 27 ўйин/12 ғалаба ва овертаймда 1 ғалаба, 10 мағлубият, 3 буллетлар буйича, 1 овертаймда мағлубият/ 71-71/ тўплам 30 очко!
Текст: Отабек Джураев, комментатор матчей "Хумо" на телеканале Sport и в Youtube.
Перевод с русского языка на узбекский: Искандар Ахмедов, пресс-секретарь ФХУ.